РУС ENG
Odessa Times » Новости » Одеський суд зобов'язав Савранську селищну раду поступитися бізнесменові і віддати землю в оренду в 10 разів дешевше ринкової ціни
Все новости

Одеський суд зобов'язав Савранську селищну раду поступитися бізнесменові і віддати землю в оренду в 10 разів дешевше ринкової ціни



Поки на третьому році повномасштабного вторгнення українська влада твердить про критичну важливість наповнення бюджетів усіх рівнів, оскільки від цього, зокрема, залежить забезпечення армії і наше з вами життя, суди Одещини ухвалюють доволі дивні рішення.


Йдеться про справу №916/1092/24 і спір, який виник між приватним підприємством «Добробут» і Савранською селищною радою. Власник ПП – Валерій Волошин, великий фермер, який орендує на території громади понад 300 земельних ділянок. Договір користування однією з них, розміром 54 гектарів, згідно з яким підприємець платив за оренду лише близько 2 тис. гривень за гектар, закінчувався наприкінці листопада минулого року.


Бізнесмен хотів продовжити його без зміни вартості оренди, але в селищній раді запропонували переглянути умови, щоб нова ставка становила близько 4 тис. гривень за гектар, оскільки ринкова ціна оренди такої землі зараз на порядок вища. Новий договір пропонували укласти на рік, після чого провести аукціон і віддати землю тому, хто запропонує більше. Нагадаємо, що на земельних аукціонах ціна на оренду земельних ділянок іноді доходить вище 20 тис. гривень за гектар і є однією з основних статей доходів багатьох місцевих бюджетів. Від їхньої наповнюваності нині залежить і розмір допомоги Збройним силам України, і бюджет громади, який здебільшого витрачається на покриття соціальних статей. Наприклад, через занижену вартість оренди тільки цієї однієї ділянки бюджет Савранської громади втрачає близько 1 000 000 гривень на рік.


Представник ПП «Добробут» неодноразово відвідував сесії селищної ради, на яких обговорювався перегляд договору, що підтверджують протоколи проведення зборів, і погодився на нові умови. Але через деякий час фермер подав до суду і зажадав від Феміди зобов'язати раду переукласти договір на старих умовах ще на 7 років. Більше того, у своїй заяві підприємець стверджував, що нічого не обговорював із представниками місцевої влади, хоча існують і документальні, і відеопідтвердження присутності його представника на засіданнях комісій і сесії.


Найнесподіванішим у цій історії виявилося те, що суд першої інстанції в особі судді Сулімовської, а згодом і апеляція під головуванням судді Ярош за участю суддів Принцевської та Дібрової стали на бік бізнесмена. У результаті через ці рішення бюджет громади за сім років втратить щонайменше 7 млн гривень, а то й більше.


І річ не тільки в тому, що на думку нашої Феміди, підприємець має право користуватися землею, яка належить громаді, практично задарма, а ще й у тому, що такі рішення створюють небезпечний прецедент.


- На мою думку, через такі рішення судів може скластися практика, коли великі заможні фермери, які можуть собі дозволити судові тяганини, замість того, щоб виходити на аукціони й орендувати землю за ринковими цінами, пролонгуватимуть договори через суди й отримуватимуть її майже за безцінь. Тим часом страждатимуть від цього місцеві бюджети і, як наслідок, тисячі мешканців громад, на розвиток яких отримані гроші могли бути спрямовані, - пояснює юрист

Одеський суд зобов'язав Савранську селищну раду поступитися бізнесменові і віддати землю в оренду в 10 разів дешевше ринкової ціни
.



Юрист Олександр Рябець


Заступник голови земельної комісії Савранської селищної ради Володимир Бондарчук каже, що за законом усі землі мають здаватися в оренду через земельні торги, тому що тільки так з'являється здорова конкуренція і реальна ринкова ціна. 


- Суди фактично завдають серйозних збитків громаді: середня ціна оренди землі – близько 20 тисяч гривень за гектар, а рішення суду дозволяє платити всього 2 тисячі. Це позбавляє бюджет єдиного стабільного джерела доходу, через що ми вже змушені обговорювати можливе закриття школи чи фельдшерсько-акушерського пункту. Більше того, суд порушив Закон № 1444-ІХ, який спрямований на ліквідацію непрозорих схем оренди через впровадження електронних аукціонів. Проте, замість справедливого ринку, ми отримали рішення, яке закріплює збиткову для громади практику, - пояснює Володимир Бондарчук.




Заступник голови земельної комісії Савранської селищної ради Володимир Бондарчук


Він додав, що фермер неодноразово відвідував збори в раді, при цьому поводився неадекватно та погрожував членам комісії. 


- Потім на сесії він заявив, що визнає свою помилку і погодився поки що укласти новий договір на рік і платити близько 4 тисячі гривень за гектар, але згодом передумав і подав до суду, - зазначив заступник голови земельної комісії.


Позиція суду дивує найбільше з двох причин: фермер обдурив Феміду, заявивши, що не вів переговори з Савранською селищною радою і не був присутній на зборах і комісіях. Хоча існує цілих сім протоколів земельної комісії, що доводять присутність Волошина на засіданнях, що є прямим підтвердженням переговорів! Тож коли на одній шальці терезів - добробут приватного підприємця, а на іншій - тисяч людей, чия життєдіяльність безпосередньо залежить від надходжень до бюджету, вибір на користь однієї людини має вельми дивний вигляд. 




Бізнесмен Волошин, який «не веде переговори з Савранською радою», присутній на засіданні земельної комісії 24.10.2023


При цьому у суддів були формальні причини відмовити в задоволенні позову. Перша - надання бізнесменом завідомо неправдивих даних, а друга - адвокат, який представляв фермера в першій інстанції, неправильно підтвердив свої повноваження. 


- Дивує, чому судді проігнорували два таких важливих факти, на які у своїй відповіді вказали представники Савранської ради. З урахуванням того, що на момент подачі позову офіційно повноваження адвоката бізнесмена не було підтверджено, суд мав взагалі відмовитися його розглядати та направити на повторну подачу, - каже Олександр Рябець.


Ще одним не менш дивним рішенням суду стало те, що зобов'язавши місцеву раду продовжити договір на 7 років, вона залишила чинним пункт, який бізнесмен вніс за власним бажанням, а саме - автоматичне продовження документа ще через 7 років без перегляду вартості оренди. Тобто ні можлива інфляція, ні зростання цін не вплинуть на вартість оренди землі, яка вже зараз на порядок нижча за ринкову. 


Такі рішення позбавлені логіки і банальної справедливості. Чому якийсь окремо взятий багатий бізнесмен має отримувати такі преференції? Яке обґрунтування навів цей підприємець, що йому потрібно щонайменше на 14 років заморозити вартість оренди за умови, що ціни в країні та в усьому світі зростають, і він у цей час буде продавати свою продукцію з кожним роком дедалі дорожче й дорожче?


До речі, фермер, відчувши вседозволеність і прихильність з боку служителів Феміди, вирішив не зупинятися на отриманні землі задарма і до того всього зажадав від Савранської ради компенсації за послуги адвоката в розмірі майже півмільйона гривень. Того самого адвоката, який навіть не підтвердив офіційно свої повноваження. 


- За моєї багаторічної практики можу сказати, що це просто нечувана сума, я ніколи таких цифр раніше не бачив, - резюмував Олександр Рябець.


Боротьба Савранської селищної ради з фермером продовжується. Наразі ця справа розглядається у Верховному суді. Ми слідкуватимемо за розвитком подій та інформуватимемо наших читачів.  

Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Больше по темам: Новости
В одесском сквере Гамова откроют Рождественскую ярмарку
В Одессе состоится фестиваль «Два дня и две ночи новой музыки» – вход свободный в честь праздника Независимости
В Одесском Ботсаде состоится романтический концерт Романа Капитонова
В МСИО покажут проект арт-вивисекции
В Одесском ТЮЗе – сказочная премьера с трещетками и барабаном (фото)
Лучшее за неделю
Фото и видео
В Одесской области сбили 25 «шахедов» за ночь — впечатляющее видео из Одесского порта (видео)
В Одессе повреждена детская поликлиника воздушной атакой россии (фото)
Террористический акт в Николаеве: женщина взорвала себя и военных (видео)
В Одессе повреждены российскими ракетами 19 памятников архитектуры (фото)
В сети заявили о недостаточных запасах газа в Украине: в "Нафтогазе" отреагировали