У Болградській громаді завершилася активна фаза реалізації проєкту «Кіно Болград: створення безперешкодного аудіовізуального простору для мешканців Болградської громади з урахуванням потреб мало мобільних груп населення та осіб з інвалідністю», повідомляє інтернет-газета «Топор».
Проєкт став можливим завдяки підтримці Фонду “Партнерство за сильну Україну”, який фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.
Взимку Болградська громада стала учасницею міжнародного проєкту за програмою “Спадщина. Простір для роботи”. Спеціалісти Відділу культури, туризму, молоді та спорту, КЗ “Центр культури та дозвілля”, сектору міжнародних зв’язків та інвестицій Болградської міської ради пройшли тривале навчання для локальних операторів культури, щоб переосмислити наявні місцеві культурні ресурси та представили свою проєктну ідею.
Після захисту вона отримала погодження та фінансову підтримку, на її реалізацію виділили півмільйона гривень.
Втілення проєкту Болградської громади передбачало облаштування простору з урахуванням потреб маломобільних груп населення, широку інформаційну кампанію у ЗМІ та на вулицях міста, проведення заходів із демонстрацією кінофільмів, освітніх заходів про нематеріальну культурну спадщину громади та збереження національної ідентичності, обговорення та обмін думками.
На ці цілі комунальному закладу був виділений гран приблизно 50 000 гривень.
Центр культури та дозвілля міста Болград отримав обладнання та матеріальні цінності на суму понад 300 тисяч грн. Сюди увійшли: сучасний кінопроєктор, великий екран для демонстрації фільмів, повне затінення зали спеціальними шторами, встановлення поручнів для мало мобільних верств населення, офісне приладдя, канцелярія, великий сітілайт для афіш та об’яв, звукопідсилювальне обладнання та інше.
Інша частина грантових грошей пішла на монтажні роботи та на витрати пов’язані з проведенням заходів.
Так 27 серпня у приміщенні КЗ “Центр культури та дозвілля” Болградської міської ради (вул. Інзовська, 170), відбулося відкриття аудіовізуального простору. Першим заходом в рамках проєкту став кінопоказ та обговорення, оскароносної документальної стрічки “20 днів у Маріуполі”.
28 серпня у глядацькій залі КЗ “Центр культури та дозвілля” відбувся освітній захід “Бессарабія – культурна скарбниця”.
Учасники могли дізнатися, що є національною нематеріальною культурною спадщиною (НКС), як складової загальної української історії.
На прикладі освітнього медіапроєкту Ukraїner, який розповідає про життя етносів України організатори заходу показали як можна зберігати та транслювати світові унікальність регіонів.
На заході присутні подивилися документальний фільм про Бессарабію, її традиції, обряди, культуру.
Спікери заходу на реальних прикладах показали як зберігається нематеріальна культурна спадщина в Болградській громаді. Які форми НКС існують, чим відрізняються. Зокрема йшлося про збереження аутентичних пісень у селі Табаки. Вже декілька років культурна діячка Прасковія Цоєва збирає від старожилів населеного пункту інформацію, фіксує її для подальшого збереження. Завдяки співпраці з Відділом культури, молоді та спорту громади тепер з’явилася можливість надрукувати збірку унікального для населеного пункту фольклору та популяризувати її.
На заході також розповіли як у Болградській громаді розвивають культурний туризм. До повномасштабного вторгнення тут проводили декілька великих національних фестивалів, вони супроводжувалися народними музикою та піснями, яскравими костюмами. У своїй діяльності творчі колективи громади вивчають старовинні обряди етносів регіону, збирають фольклор, танці та популяризують це в Україні та за кордоном.
29 серпня у рамках проєкту відбувся патріотичний освітній захід та обговорення “Україна вільна нова”.
Присутні обговорювали процес декомунізації, важливі аспекти українізації, патріотизму.
На прикладі роботи музею бойової слави, який розташований на території КЗ “Центру культури та дозвілля” присутнім показали як заклад змінив вектор, експозицію після повномасштабного вторгнення.
Це приклад збереження історичних артефактів, цікавих моментів, значущих для України особистостей.
У музеї зберігаються особисті речі Героїв, уродженців Болградського району. Це люди, які змінили хід історії країни, які стали символом боротьби за свободу та незалежність та українського спротиву.
Учасники заходів, які були організовані в рамках проєкту “Кіно Болград” зазначили, що подібні теми дискусій, обговорення стали б цікавими на постійній основі. Адже суспільство потребує допомоги у розумінні культурних форм, освітні лекції допомагають розширити знання в історичному напрямку. У сучасному світі важливо вміти ідентифікувати себе у країні, знаходити аспекти, які могли б її розвинути.
«Ми можемо констатувати той факт, що проєктних цілей ми досягнули. Виконали всі закупівлі та встановлення обладнання, охопили цільові групи на яки розраховували. Та виконали всі заходи які ми планували. Звісно попереду ще звітування, ми впевнені що все пройде без зауважень та проблем. Зараз Болград має обладнання для проведення різноманітних заходів від розважальних до патріотично-виховних, це значно покращить якість культурних послуг. Маю надію, що комунальний заклад продовжить роботу з розвитку своїх локацій, досвід завдяки цьому проєкту в них в же є», – зазначив Серафим Савченко, автор проєкту.
Відзначимо, що новий аудіовізуальний простір у Болграді тепер відкриє нові можливості для спілкування, навчання, розвантаження та єднання мешканців громади та її друзів.
Додамо, що виграшна проєктна заявка була підготовлена спеціалістами Сектору міжнародних зв’язків та інвестицій (Серафим Савченко) та Відділу культури, туризму, молоді та спорту (Яна Руньковська). Втіленням проєкту займалися працівники КЗ «Центр культури та дозвілля» (Анастасія Безсонова та Юрій Русєв).
Дана публікація була підготовлена за підтримки Фонду “Партнерство за сильну Україну”. Зміст цієї публікації/статті є виключною відповідальністю КЗ «Центр культури та дозвілля» Болградської міської ради і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.